Daron Acemoğlu Kimdir?

Son günlerde ülkemizin yaşadığı ekonomik sıkıntılarda adı sıkça gündeme gelen ve önerdiği çözümlerle dikkat çeken Türk Asıllı Amerika’lı Daron Acemoğlu kimdir?

Türk-Amerikalı bir ekonomist olan Kamer Daron Acemoğlu, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) bir İktisat Profesörüdür. IDEAS/RePEc araştırmasına göre,“Dünya’daki En Çok Alıntı Yapılan ilk 10 Ekonomist”arasında Daron Acemoğlu bulunmaktadır.

Kamer Daron Acemoğlu 3 Eylül 1967 yılında İstanbul’da doğmuş olup aslen Ermeni kökenli bir aileden gelmektedir. 1986 yılında Galatasaray Lisesi’ni bitiren Acemoğlu, İngiltere’nin York Üniversitesi’nde de Lisans derecesini almıştır. Londra Ekonomi Okulu gibi prestijli bir okuldan yüksek lisans ve doktorasını tamamlayan Acemoğlu, aynı okulda derste vermiştir.

Ardından 1993’te ABD’deki en meşhur okullardan birisi olan ve dünyanın sayılı üniversiteleri arasında gösterilen Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT)’nde ders vermeye başlamıştır. 1996 yılında daha MIT’deki akademik kariyerine başladığı ilk yıllarda, iktisat alanındaki otorite yayınlardan birisi olan The Economic Journal’daki bir yazısı “En İyi Makale” ödülünü kazanmıştır. 2000 yılında ise Daron Acemoğlu, profesörlük ünvanı almıştır.

Eşi Asuman Özdağlar ise eski Devlet Bakanlarından İsmail Özdağlar’ın kızı olup yine kendisi gibi alanında oldukça saygın birisidir. Asuman Özdağlar halihazırda MIT Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde bölüm başkanlığı yapmaktadır. Daron Acemoğlu ve Asuman Özdağlar çiftinin iki erkek çocuğu bulunmaktadır.

Daron Acemoğlu Başarıları ve Ödülleri

1996 yılında The Economic Journal’daki bir yazısı “En İyi Makale” ödülünü kazanan Acemoğlu’nun birçok ödül daha bulunmaktadır. Örneğin 2005 yılında kazandığı her 2 yılda bir ekonomi bilimine en büyük katkıda bulunan 40 yaş altındaki bilim adamlarına verilen John Bates Clark madalyası bunlardan birisidir.

Acemoğlu’nun uzmanlık alanları arasına giren başlıca konular; siyasal ekonomi, ekonomik büyüme, ekonomik kalkınma, gelir ve ücret dengesi eşitsizliğidir. 2006 yılındaki çalışması “kurumların ekonomik gelişim ve siyasal ekonomideki yeri” adlı çalışması, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) tarafından “Bilim Ödülü”ne layık görülmüştür.

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü

2013 yılında ise klasik büyüme ve kalkınma teori ve modellerine farklı bir perspektifle yaklaşımı adlı çalışmasıyla Sosyal Bilimler dalında T.C. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’nün, sahibi olmuştur. Bu ödül 24 Aralık 2013 tarihinde ödülü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından düzenlenen bir törenle kendisine verilmiştir.

Son olarak; Daron Acemoğlu, “Review of Economics and Statistics” ile “Journal of Economic Growth” adlı dergilerin yardımcı editörlüğünü yürütmektedir.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir