IHLAMURUN FAYDALARI

Ihlamurun faydaları saymakla bitmez. Ihlamur ağacı hoş kokusu, yapraklarından ve çiçeklerinden gelen şifa nedeniyle Orta Avrupa’da kutsal kabul edilen yumuşak ve narin bir ağaçtır. Çok hızlı büyüyen ıhlamur ağacı uzun yıllar yaşamaktadır. İşte şifanın kaynağı olan ıhlamur ağacının çiçekleri sarımsı ve yeşil renklidir. Bu çiçekler olgunlaştığında etrafı saran büyüleyici bir koku yayar. Bu koku toplanma zamanın geldiğinin habercisidir. Haziran ve Temmuz aylarında toplanan ıhlamur yaprakları ve çiçekleri gölge ve serin bir yerde kurutulur. Böylece ıhlamurun şifa dağıtan yolculuğu başlar.

Ihlamur bitkisinin genel bileşenleri C ve P vitaminler ile ossidaz, saponin, strol, flavon gibi organik asitlerdir. Bu bileşenleri sayesinde insan vücuduna birçok faydası bulunmaktadır.

İşte şifa kaynağı ıhlamurun faydaları:

 • Soğuk algınlıkları, nezle ve grip gibi hastalıklara iyi gelmektedir.
 • Soğuk algınlığından kaynaklı olan öksürüğü yatıştırıcıdır. Ekspektoran özelliğinden dolayı balgamı yumuşatarak atılımını kolaylaştırır.
 • Stres ve kaygı bozukluklarına iyi gelir. Karanfilde katılarak içilen 1 bardak ıhlamur çayı hem vücutta hem de zihinde rahatlamayı sağlar.
 • Metabolizmayı kuvvetlendirmesi ile vücudun direncini kuvvetlendirir.
 • Ihlamur içerdiği antioksidanlar sayesinde kansere karşı koruyucudur.
 • Bronşları rahatlatmasından dolayı nefes açma özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle alerjik astımı olanlar için faydalıdır. Astım ataklarını azaltmaktadır.
 • Sindirim sistemini rahatlatır ve midenin kuvvetlenmesini sağlar. Bağırsakları çalıştırdığı gibi hazmın kolaylaşmasını da sağlar.
 • Kan dolaşımını ve terlemeyi kolaylaştır. Böylece vücuttan mikropların atılmasını kolaylaştırır.
 • Bu kadar faydasının yanı sıra ıhlamur tam bir cilt dosttudur. Ciltte meydan gelen lekelenmelere karşı koruyucu özelliğe sahiptir. Cildin yenilenmesi ve nemlenmesini sağlar. Bir pamuk yardımıyla göz çevresine ılık ıhlamur çayı sürüldüğünde gözaltı morluklarını giderdiği gibi gözlere canlılık verir.
 • Ihlamur çayı ile saçlar yıkandığında saç derisinde bulunan hastalıklara çok faydalıdır. Aynı zaman da saç tellerinin canlanmasını sağlamaktadır.

Ihlamur Çayı Tarifleri Nelerdir? Ihlamur Çayı Nasıl Hazırlanmalıdır?

 • Ayva Yapraklı Ballı Ihlamur Çayı

Ayva yaprakları ile demlenen çay öksürüğe çok iyi gelmektedir. Bu çayı demlerken bir miktar ıhlamur, birkaç ayva yaprağı 1 litre su ile kaynatılır. Servis yapılırken bal ilave edildiğinde öksürüğe çok faydalıdır.

 • Ihlamur Kürü İle Kilolardan Kurtulun

Ihlamuru kuşburnu, bir tatlı kaşığı nane, yarım limon suyu ve bir miktar altın otunu bir litre su ile kaynatarak kahvaltıdan önce bir bardak içtiğinizde iştahın kapanır ve tokluk hissi oluşur. Ihlamur Kürü adı verilen bu yöntemle fazla kilolardan rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

 • Elma ve Ayvalı Ihlamur Çayı

Ihlamuru, elma ve limonla beraber 1 litre suda kaynatarak tükettiğinizde yorgunluk hissi ve öksürüğe faydalı olduğunu göreceksiniz.

Ihlamur Çayının Zararları

Ihlamur çayının faydalarının yanı sıra fazla tüketildiğinde ve fazla kaynatıldığında zararları da bulunmaktadır. Ihlamur kaynayan suda demlenerek tüketilmelidir. Uzun süre ve sık sık içildiğinde kalp rahatsızlığına sebep olabilir. Ihlamur gece geç saatlerde tüketildiğinde uykusuzluk yapmaktadır. Ihlamur çayı tüketilirken bal konulması faydasını artırır fakat fazla sıcak olduğunda bal yapısını kaybettiği için ıhlamur çayı bir miktar ılık olarak tüketilmelidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir